مقایسه پی اچ پی و ای اس پی

asp بهتر است یا php؟

asp بهتر است یا php؟

آیا می خواهید برنامه نویسی تحت وب را شروع کنید؟ نمی دانید که کدام یک از زبان های اسکریپت نویسی تحت وب را انتخاب کنید؟

همیشه انتخاب یک گزینه از بین چند گزینه کار مشکلی بوده است! ما در این مقاله سعی خواهیم کرد راهی را به شما نشان دهیم تا حداقل بتوانید با چشمان بازتر انتخاب کنید!

اول کار به شما بگویم که من ودم برنامه نویس پی اچ پی هستم و اگر تفنگ هم بر روی سر ما باشد حاضر به استفاده از ای اس پی نیستم ولی با این تفاسیر سعی دارم به صورت منتقی نیاز شما را بررسی کرده و بهترین پاسخ را به شما بدهم!

اگر الان سال ۸۸ الی ۹۲ بود می توانستیم به خاطر بازار کار زیادی که ای اس پی داشت به شما پیشنهاد کنیم که بدون هیچ فکری به سمت این زبان اسکریپت نویسی بروید ولی الان شرایط خیلی تفاوت کرده است!

وب سایت ها و خدمات ایجاد شده با زبان اسکریپت نویسی پی اچ پی :

 

وب سایت های نوشته شده با پی اچ پی

قدرت پی اچ پی در اوپن سورس بودن آن است و این مسئله باعث شده است که سی ام اس های رایگان بی شماری در این حوزه پدید بیایند!

فرض کنیم شما زبان اسکریپت نویسی پی اج پی را انتخاب کرده اید باید ببینید که در نهایت به چه چیزهایی دسترسی خواهید داشت؟شما اگر در این زبان به سطح حرفه ای نرسید هم می توانید کار کنید! چگونه؟ چون شما سینتکس syntax این زبان را می دانید با کمی وقت صرف کردن می توانید با سی ام اس ها آشنایی لازم را پیدا کرده و شروع به قالب نویسی و ماژول نویسی برای این سی ام اس ها نمایید!

در مقابل ای اس پی قدرت خود را در حفظ syntax مادر دارد یعنی اگر شما از قبل با محصولات مایکروسافت برنامه نویسی را یاد گرفته باشید برای شما بهترین انتخاب ای اس پی خواهد بود و این ويژگی خوبی برای این زبان اسکریپت نویسی است!

حالا از این نظر بررسی می کنیم که شما تاکنون با چه زبانی برناه نوشته اید حتی برنامه های بسیار کوچک!

asp یا php کدام بهتر است

اگر بیس کاری شما و آموختن برنامه نویسی شما با زبان C و یا C Base باشد بهترین انتخاب برای شما پی اچ پی خواهد بود!

زیاد به این مسئله فکر نکنید که کدام زبان تحت وب بهتر است این برنامه نویس است که قدرت زبان برنامه نویسی را مشحص می کند خیلی وقت ها در جاده دیده اید که یک پیکان از یک ماکسیما جلو می زند! درست است که ماشین ها هم تعیین کننده هستند ولی راننده هم درصد بسیاری از تعیین کنندگی دارد!

در نمودار زیر درصد استفاده از زبان های اسکریپت نویسی تحت وب را مشاهده خواهید کرد!

کدام زبان تحت وب پرکاربردتر است

انتخاب زبان برنامه نویسی تحت وب بسته به هدف شماست! گاهی شما یک ایده دارید و به خاطر آن می خواهید یک زیان برنامه نویسی را بیاموزید!

صادقانه بگویم که نفس خود پی اچ پی در واکنش پذیری و زمان بندی بسیار ضعیف تر از ASP است اگر وب سایت ها را بررسی نمایید خواهید فهمید که وب سایت هایی که خدمات خود را بر اساس عکس العمل کاربر و یا به صورت زمانبندی ارائه می دهند با استفاده از ASP کدنویسی شده اند از این دست از وب سایت ها می توان به وب سایت هایی با موضوع ارائه خدمات اس ام اس اشاره کرد!

البته این نکته هم حائز اهمیت است که کلیه محصولات مایکروسافت پولی هستند هر چند که کپی رایت امروزه در ایران معنی چندانی ندارد ولی باید چشم شما به فردا باشد و مطمئن باشید یکی از همین روزها ایران نیز باید قوانین کپی رایت بین المللی را رعایت کند بدین ترتیب شما برای تهیه یک وب سایت با زبان ای اس پی ابتدا باید از ویندوز خریداری کنید تا برسید به کامپایلرها و بسیاری از موارد دیگر در صورتی که برای پی اچ پی چنین روزگاری در انتظار شما نیست!

 

به نظر من PHP یک انتخاب برای امروز و فردای شما خواهد بود!

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.