انتخاب فریم ورک برای پی اچ پی

کدام فریم ورک پی اچ پی بهتر است؟

کدام فریم ورک پی اچ پی بهتر است؟

همانطور که می دانید یکی از بحث های داغ در بین برنامه نویسان پی اچ پی در مورد انتخاب فریم ورک است و همیشه این مسئله در بین افرادی که می خواهند توانایی های خود را گسترش بدهند وجود داشته است که واقعا کدام فریم ورک php بهتر از بقیه framework هاست؟

برای یادگیری یک فریم ورک معمولا زمانی بیش از ۳ماه باید صرف کرد به این خاطر اکثر افراد چندین روز را برای انتخاب فریم ورک زمان می گذارند!

معرفی فریم ورک های پی اچ پی php frameworks

در ابتدا باید بگوییم که چرا باید شما از یک فریم ورک استفاده کنید؟

صادقانه عرض کنم، تا وقتی که به یک فریم ورک تسلط کامل ندارید نباید اسم خودتان را برنامه نویس بگذارید!اگر خدای پی اچ پی هم باشید نمی توانید یک پروژه را به صورتی تحویل دهید که هم خودتان راضی باشید هم کارفرمایتان!چرا؟

در برنامه نویسی پی اچ پی به صورت pure شما مجبور هستید تمامی کدها را به صورت اختصاصی پیاده سازی کنید!شاید یه نظرتان از افراد زرنگ باشید و کدهای قبلی خود را در پروژه های بعدی خودتان استفاده کنید ولی اصلا اینطور نیست یعنی این اصلا کار عاقلانه ای نیست!

شما پروژه ای را برای اولین بار پیاده سازی می کنید و می خواهید آن را برای یک نفر یا نهایتا چند نفر تحویل خواهید داد!چقدر دستمزد شماست که بخواهید آنطور که باید روی آن پروژه کار کنید؟ اشخاص و یا بهتر بگویم گروه هایی که فریم ورک ها را می نویسند اولا با این هدف اینکار را انجام می دهند که پروژه خود را جهانی کنند پس به بهترین شکل ممکن اینکار را خواهند کرد!

الان تمامی فریم ورک های پی اچ پی به صورت سه لایه طراحی شده اند و این به شما در کنترل پروژه بسیار کمک خواهد کرد! پس اگر فریم ورکی را بلد نیستید با ما همراه باشید که شاید بتوانیم راهنمایی کوچکی در انتخاب فریم ورک برای شما داشته باشیم!

بهترین فریم ورک پی اچ پی :

در ابتدای بحث جدید باید بگویم که واقعا نمی توان گفت بهترین فریم ورک پی اچ پی کدام است! یعنی قدرت فریم ورک ها در موضوع استفاده شما از آنها مشخص می شوند! ممکن است شما بخواهید یک سایت فروشگاهی داشته باشید این سایت را با تمامی فریم ورک ها می توان پیاده سازی کرد ولی شما در مرحله بعدی پروژه خودتان شروع به نیاز سنجی می کنید یعنی اینکه شما چه مدل فروشگاهی می خواهید داشته باشید؟آیا می خواهید صفحات شما کاملا به صورت ای جکس پیاده سازی شوند؟در کدهایتان می خواهید JQ را  merge بکنید؟؟آیا فروشگاه  اعمال فروشگاه شما به صورت عکس العمل از جانب کاربر تعیین می شود؟یعنی کلا به صورت واقعه محور پیاده خواهد شد؟

بله! تمامی فریم ورک های پی اچ پی از این موارد پشتیبانی نمی کنند یعنی فریم ورکی که از همه نظر کامل باشد وجود خارجی ندارد! کاملترین فریم ورک پی اچ پی به نظر من Zend Framework است ولی این فریم ورک فقط در پروژه های بسیار بزرگ استفاده می شود و برای یادگیری آن بین یک الی چندین سال وقت لازم است یعنی اگر کدهای پایه آن توسط پی اچ پی نوشته نشده بود من ادعا می کردم این فریم ورک خودش یک زبان اسکریپت نویسی است!

ابتدا نظر شخصی خودم را بازگو می کنم و تجربه کار با چندین فریم ورک پی اچ پی را:

به نظر من از لحاظ سرعت و راحتی یادگیری کد ایگنایتر CI از تمامی فریم ورک ها بهتر است البته فریم ورک های دیگری هم هستند که کانفیگ صفر برای استارت را دارند مثل phpcake که الان دیگر مقبولیت سابق را ندارند!

بعد از نظر شخصی می رسیم به نظر جمعی و نظر آماری!

در نمودار زیر شما پانزده فریم ورک پی اچ پی را می بینید که امتیاز آنها در وب سایت گیت هاب توسط استار کاربران متمایز شده است!

بهترین فریم وردک پی اچ پی از دید کاربران گیت هاب

بهترین فریم وردک پی اچ پی از دید کاربران گیت هاب

نمودار بعدی نمودار پیشرفت استفاده در چندین سال گذشته است:

جدا سازی فریم ورک ها به واسطه تعداد سایت طراحی شده :

تعداد سایت طراحی شده توسط فریم ورک های پی اچ پی

سرعت فریم ورک ها در نمودار زیر بر اساس تعداد نمایش صفحه پیش فرض فریم ورک ها تهیه شده است:

سرعت کدام فریم ورک پی اچ پی بیشتر است :

سرعت کدام یک از فریم ورک های پی اچ پی بیشتر است

و در آخر نموداری از توانایی های فریم ورک ها را خواهیم دید :

نمودار توانایی فریم فرک های پی اچ پی

البته این مسئله ناگفته نماند که از نظر دایکیومنت بهترین فریم ورک CodeIgniter خواهد بود و برای استارت به عقیده من بهترین انتخاب!

اگر زیاد با برنامه نویسی mvc آشنایی ندارید بهتر است کد ایگنایتر را انتخاب کنید!این فریم ورک سه سال متوالی است که در گوگل بیشترین سرچ را در بین تمام فریم ورک های موجود دارد و باز هم تنها فریم ورک است که در تمامی نمودارها نمره قابل اتکایی دارد و توانسته است چندین سال در نمودارها ثابت بماند! نکته خوب دیگری که فریم ورک کدایگنایتر دارد این است که شما می توانید آن را بر روی هاست اشتراکی نیز استفاده کنید در صورتی که فریم ورک هایی مانند ZendFramework و یا Symfony  این قابلیت را ندارند!

فریم ورک لاراول Laravelهم مدتی است که در بین کاربران ایرانی محبوبیت خاصی را پیدا کرده است و می توان گفت که تقریبا از لحاظ متد یادگیری مثل کدایگنایتر است.مزیت Laravel مسبت به CI به نظر من رشد بسیار بسیار سریع آن است که می توان به آینده آن بسیار خوش بین بود!

باز انتخاب با خود شماست:)  (ولی CI یه چیز دیگه ست) آموزش پی اچ پی php

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.